Schedule

Date (Day) Programme Venue
26 July (Tue)
  • Competition  (Division 2A)
Yong Siew Toh Conservatory of Music
27 July (Wed)
  • Competition (Division 2B)
  • Exchange Programme
  • Workshop (Division 2A)
Yong Siew Toh Conservatory of Music
28 July (Thurs)
  • Competition (Division 2B)
  • Competition (Division 3)
  • Exchange Programme
  • Workshop (Division 2A and 2B)
Yong Siew Toh Conservatory of Music
29 July (Fri)
  • Competition (Division 1)
  • Exchange Programme
  • Workshop (Division 2A, 2B, 3)
Yong Siew Toh Conservatory of Music
30 July (Sat)
  • 1pm-
    Outreach Programme
  • 5- 8pm
    Exchange Programme
  • Workshop (Division 1, 2A, 2B, 3)
  • 7.30pm- 9.30pm
    Gala Concert by Kasetsart University Winds Symphony & Nond-see Orchestra Winds. Tickets available through SISTIC.
Sentosa

 

 

 

Esplanade Concert Hall

31 July (Sun)
  • 2pm- 3.15pm
    Winning Bands Presentation
  • 3.45pm- 6.30pm
    Competition (Open Division)
    Award Presentation. Tickets available through SISTIC.
  • Dinner Reception (By Invite Only)
Esplanade Concert Hall

 

1 August (Mon)
  • Workshop & Masterclass
  • (Division 1 and Open Division)
Various Schools

 

 ORDER OF APPEARANCE
26 July (Tue) Division 2A
Yong Siew Toh Conservatory of Music Concert Hall
2:00pm 大连西岗海浪少年交响管乐团 (China)
2:20pm SESMA Winds (Malaysia)
2:40pm WRS Symphonic Band (Singapore)
3:00pm National Junior College Symphonic Band (Singapore)
4:00pm Mattayomsangkeet Wittaya Symphonic Wind Band (Thailand)
4:20pm Anglo-Chinese School (Independent) Symphonic Band (Singapore)
4:40pm Hsin Chuang Junior High School Symphonic Band /新莊國中管樂團 (Singapore)
5:00pm Commonwealth Military Band (Singapore)
5:40pm The NEHS Wind Band (Taiwan)
6:00pm St. Margaret’s Symphonic Band (Singapore)
6:20pm MARESMAF Wind Orchestra (Malaysia)
6:40pm CTWinds (Singapore)
27 July (Wed) Division 2B
Yong Siew Toh Conservatory of Music Concert Hall
10:00am Whitley Symphonic Band (Singapore)
10:15am Munsang College Symphonic Band 民生書院管樂團 (Hong Kong)
10:30am Riverside Secondary School (Singapore)
 – Intermission – 
11:00am Yishun Secondary School Symphonic Band (Singapore)
11:15am Nan Chiau Wind Orchestra (Singapore)
11:30am Bukit View Military Band (Singapore)
11:45am Geylang Methodist School (Secondary) Concert Band (Singapore)
12:00pm Bukit Merah Concert Band (Singapore)
 – Intermission – 
1:45pm Jurong Symphonic Band (Singapore)
2:00pm Hai Sing Catholic School Concert Band (Singapore)
2:15pm Anglo-Chinese School (Barker Road) Concert Band (Singapore)
2:30pm Queensway Secondary School Concert Band (Singapore)
2:45pm Woodgrove Secondary School Symphonic Band (Singapore)
3:00pm Hillgrove Secondary School Concert Band (Singapore)
3:15pm Anderson Military Band (Singapore)
3:30pm CHIJ St. Theresa’s Convent Concert Band (Singapore)
 – Intermission – 
4:00pm Greenridge Symphonic Band (Singapore)
4:15pm Chong Boon Symphonic Band (Singapore)
4:30pm Jinjang High School Windband (Malaysia)
4:45pm The St Patrick’s School Military Band (Singapore)
5:00pm Juying Secondary School Symphonic Band (Singapore)
5:15pm Seng Kang Secondary School Symphonic Band (Singapore)
5:30pm Guangyang Symphonic Band (Singapore)
5:45pm Kranji Symphonic Band (Singapore)
6:00pm Broadrick Secondary School Concert Band (Singapore)
6:15pm Raffles Institution Military Band (Singapore)
28 July (Thu) Division 2B
Yong Siew Toh Conservatory of Music Concert Hall
10:15am Manjusri Concert Band (Singapore)
10:30am 实外西区麓之声管乐团 (China)
10:45am Peirce Wind Symphony (Singapore)
11:00am Damai Windz (Singapore)
11:15am Good Hope School Symphonic Band (Hong Kong)
11:30am Teck Whye Concert Band (Singapore)
11:45am Suranaree Girls Wind Symphony (Thailand)
12:00pm East View Secondary Military Band (Singapore)
12:15pm CHIJ Katong Convent Concert Band (Singapore)
Division 3
2:30pm Yong Siew Toh Conservatory of Music Concert Hall
2:45pm Anderson Primary School Brass Band (Singapore)
3:00pm 茂名市第十一小学管乐团 (China)
3:15pm Creative Primary School Orchestra (Wind Band section) (Hong Kong)
3:30pm Nan-Yang Elementary School Wind Band (Taiwan)
 – Intermission – 
3:45pm Cedar Primary Brass Band (Singapore)
4:00pm Rivervale Primary School Brass Band (Singapore)
4:15pm Punggol Primary School Concert Band (Singapore)
4:30pm Yishun Primary School (Singapore)
4:45pm De La Sallian Brass (Singapore)
29 Jul (Fri) Division 1
Yong Siew Toh Conservatory of Music Concert Hall
2:30pm Millennia Institute Symphonic Band (Singapore)
2:55pm National University of Singapore Wind Symphony (Singapore)
3:20pm Tanjong Katong Alumni Band (Singapore)
3:45pm Jasa Winds (Malaysia)
 – Intermission – 
4:40pm 台灣新北市林口國中管樂團 (Taiwan)
5:05pm Ngee Ann Polytechnic Concert Band (Singapore)
5:30pm Raffles Girls’ School Symphonic Band (Singapore)
 – Intermission – 
7:30pm Sa-tri Wat Ra-khang Symphonic Band (Thailand)
7:55pm Republic Polytechnic Wind Symphony (Singapore)
31 July (Sun) Open Division
Esplanade Concert Hall
3:45pm Horwang School Wind Ensemble (Thailand)
4:35pm Nanyang Technological University Symphonic Band (Singapore)